Rady dla uczących się języka


10 porad dla uczących się języka

1. Uwierz w siebie: pięć procent ludzi ma wybitne zdolności językowe; pięć procent to antytalenty; reszta to osoby przeciętne, które są w stanie nauczyć się dowolnej liczby języków. Dotyczy to ludzi w wieku od lat siedmiu do osiemdziesięciu lub więcej (opinia, że tylko jako dziecko można dobrze nauczyć się języka to szkodliwy przesąd). Jeśli z góry powiesz sobie "język to nie dla mnie", na wstępie blokujesz się psychicznie.

2. Pracuj systematycznie - lepiej uczyć się codziennie po 20 minut niż raz w tygodniu przez cztery godziny. Język jest jak gimnastyka lub prowadzenie samochodu: postęp jest wynikiem ćwiczeń. Jeśli nie stać Cię choćby na 20 minut codziennie, nie zaczynaj. Nie warto się oszukiwać.
3. Ucz się na pamięć - mogą to być słówka zapisywane na osobnych kartkach, całe zdania, wierszyki, dialogi, powiedzenia cytaty, krótsze i dłuższe teksty. W ten sposób magazynujesz w umyśle gotowe kawałki układanki, które, po jakimś czasie złożą się w całość - szybciej niż myślisz.

4. Ucz się przez naśladownictwo - warto poświęcać czas i wysiłek na
odtwarzanie: powtarzanie słuchanych tekstów, odgrywanie gotowych dialogów,przepisywanie całych zdań i tekstów. W ten sposób rozciągasz sobie pamięć językową i "wklepujesz" do umysłu gramatykę praktyczną.



5. Nie przejmuj się zanadto wymową - zwłaszcza, jeśli nie masz zdolności w tym kierunku. Od wymowy ważniejsze jest słownictwo. Większość ludzi nawet dobrze znających język obcy mówi z wyraźnym cudzoziemskim akcentem, co nikomu nie przeszkadza, a czasem pomaga - cudzoziemcowi wybacza się pomyłki i niezręczności

6. Przy każdej okazji staraj się mówić uruchamiając wyuczone kawałki języka. Przy mówieniu eksperymenty z językiem są jak najbardziej wskazane. Stosuj "mówienie wirtualne"- wyobraź sobie, co powiedziałbyś w różnych sytuacjach.
Jeśli masz okazję, nawiąż korespondencję w obcym języku.

7. Nie przejmuj się popełnianymi błędami - większość z nich sama znika w miarę, jak robisz postępy.
8. Jak najwięcej czytaj - im lepiej znasz język, tym większa rola słowa pisanego. Do płynnego mówienia wystarczy ok. 1500 słów - do czytania książek lub prasy nie mniej niż 4500.
9. Po opanowaniu podstaw języka spróbuj retranslacji: najpierw tłumaczysz na polski kilka zdań z języka obcego, a po dwu - trzech dniach swoje tłumaczenie z powrotem przekładasz na język obcy. Sprawdzasz swoje tłumaczenie z oryginałem i poprawiasz błędy. Po kilku miesiącach codziennego wykonywania takich ćwiczeń zauważysz, jak dużego postępu dokonałeś.
10. Nie zniechęcaj się, jeśli wydaje ci się, że drepczesz w miejscu – od poziomu średniozaawansowanego postęp dokonuje się skokami. Pracuj systematycznie- spokojnie czekając, aż czas zrobi swoje.

autor: dr Henryk Krzyżanowski jest twórcą wielu podręczników do nauki języka angielskiego a także współorganizatorem i autorem testów Olimpiady Języka Angielskiego.









2 komentarze:

  1. bardzo fajny jest ten twój blog: ciekawe posty, ciekawa lista blogów śledzonych, jakieś podstrony, czytelna organizacja artykułów...gratuluję! chyba muszę troche bardziej popracować nad swoim blogiem :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

    OdpowiedzUsuń